O kamienicy

W tej wyjątkowej części Poznania znajduje się wiele wspaniałych kamienic zbudowanych w stylu secesyjnym  w tym kamienica przy zbiegu Matejki i Grottgera.

Historia Matejki 61

Matejki 61 to jedna z najwcześniejszych kamienic zrealizowanego według koncepcji urbanistycznej Maxa Johowa zespołu mieszkaniowego Johow Gelande w Poznaniu na terenie Łazarza, pomiędzy ulicami Matejki, Wyspiańskiego, Ułańską i Grottgera.

Ten wybudowany w 1905 roku budynek został zaprojektowany przez architekta Emila Asmusa i przez krótki czas stanowił jego własność.

Późniejszymi właścicielami byli fabrykanci F. Toube, H. Cohna, polski adwokat Zygmunt Gąsiorowski. Najdłużej, od międzywojnia do 1965 r. budynek był w posiadaniu rodziny Tamlerów. W drugiej połowie XX w. kamienica uległa znacznemu zniszczeniu i dewastacji.

Rewitalizacja kamienicy

Od 2012 r. inwestor, spółka MCI Development prowadzi prace rewitalizacyjne z jednej strony dbając o zachowanie charakteru i elementów zabytkowych budynku, z drugiej dostosowując go do współczesnych wymagań i standardów. Remont budynku został pieczołowicie zaplanowany z zamiarem zachowania oryginalnych elementów i pierwotnego stylu architektonicznego. Kluczowe dla nas było zapewnienie przyszłym mieszkańcom zrewitalizowanej kamienicy wszelkich standardów i komfortu życia w centrum miasta w XXI wieku – centralnego ogrzewania z sieci miejskiej, ciepłej wody, inteligentnego oświetlenia, uporządkowanego i zielonego podwórka.

Wysoka jakość

Program rewitalizacji kamienicy obejmował między innymi: wymianę wszystkich stropów, instalacji, konstrukcji i pokrycia dachu, podbicia fundamentów, rekonstrukcję wieży i bogato zdobionej elewacji, wymianę stolarki okiennej na drewnianą wzorowaną na starej zabytkowej, termomodernizację, odnowienie zabytkowych elementów w częściach wspólnych, zamontowanie windy i przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych, nowe podziały mieszkań nowe przyłącza mediów w tym miejskiego centralnego ogrzewania, ciepłej wody, telewizji kablowej i internetu światłowodowego.

Wyjątkowe miejsce

Gdy wejdziesz do budynku przy Matejki 61, momentalnie znajdziesz się pośród wczesnej XX-wiecznej architektury – oryginalnych elementów wystroju, odtworzonej stolarki drzwi i okien tworzących wyjątkową atmosferę, żywcem przeniesioną z początku ubiegłego stulecia. Wchodząc do mieszkania przez ozdobną klatkę schodową poczujesz, że warto mieszkać w tym wyjątkowym miejscu.

Oferujemy 47 mieszkań o powierzchniach od 28–83 metrów kwadratowych na pięciu kondygnacjach. W piwnicach znajdują się: lokal użytkowy, pomieszczenia techniczne oraz komórki lokatorskie

 

Top